|
|
|
|
Scenograf Asle Lauvland Pettersen her sammen med kunstnerisk ansvarlig for «Fljótið og hringurinn», Ólöf Björk Bragadóttir. Bildet er fra 2005 der Lauvland Pettersen deltok i prosjektet «Kanten er den nye midten» på Øst-Island sammen med fem tilbakestrømmere fra Øst-Island og Vesterålen. På bildet opptak til islandsk TV. Foto Kultursamarbeidet/EMB
|
Ringen rundt innsjøen
I midten av oktober reiser billedkunstneren Myriam Borst og scenografen Asle Lauvalnd Pettersen, begge fra Hadsel, til Øst-Island. Gjennom kulturavtalen mellom Vesterålen kulturutvalg og Øst-Island kulturråd er kunstnere fra Vesterålen invitert til å være med på et kunstworkshop med overskriften «Fljótið og hringurinn». Til norsk noe slikt som «Ringen rundt innsjøen».
22.9.2009 - Erik M. Bugge
Sammen med 8 - 10 islandske kunstnere skal de to i fem dager la seg inspirere av farger og høstnatur rundt innsjøen Lagarfjótir som ligger ved byen Egilsstdir. Det er aktuelt både å lage egne verker og delta i fellesprosjekter. Kanskje ser noen sjøormen som bor i innsjøen. Workshop'en munner ut i en utstilling som skal vises i det gamle slakteriet i Egisstadir som nå er kommunalt kulturhus.
Ansvarlig for prosjektet er kunstneren Ólöf Björk Bragadóttir (bildet) som for to år siden hadde et arbeidsopphold på Andenes, også på bakgrunn av samarbeidet mellom Vesterålen og Øst-Island.
|
|
|